بوم مدل کسب و کار یک ابزار کارآمد برای تبدیل ایده‌های تجاری به برنامه‌های سازمان یافته و طرح‌های عملی به جهت بهبود کسب و کار شما است. این روش توسط نظریه‌پرداز و نویسنده سوئیسی الکساندر اوستروالدر معرفی شده است و تا به امروز توسط بسیاری از کارآفرینان در سطح جهان مورداستفاده قرار گرفته است.

وبلاگ ما

بوم مدل کسب و کار چیست
امتیاز دهید:
امتیاز شما به این مقاله:
امتیاز کل:

بوم مدل کسب و کار چیست؟

Mahdi Tavakoli دوشنبه 20 تیر 1401 0 نظر

بوم مدل کسب و کار چیست؟ | آژانس دیجیتال مارکتینگ وب چاره 

یکی از بهترین و مؤثرترین ابزار برای کارآفرینان نوظهور و ایجاد یک برنامه منظم تجاری، بوم مدل کسب و کار است. بوم مدل کسب و کار یک ابزار کارآمد برای تبدیل ایده‌های تجاری به برنامه‌های سازمان یافته و طرح‌های عملی به جهت بهبود کسب و کار شما است. این روش توسط نظریه‌پرداز و نویسنده سوئیسی الکساندر اوستروالدر معرفی شده است و تا به امروز توسط بسیاری از کارآفرینان در سطح جهان مورداستفاده قرار گرفته است.


 این بوم به عنوان یک نقشه و راهنما عمل می‌کند و یک تصویر نهایی از کسب و کار را به نمایش می‌گذارد. این تصویر شامل اهداف و ارزش‌های پیشنهادی شرکت، امور مالی و درآمدزایی، چگونگی جذب مشتری و سایر بخش‌های مربوطه است. طراحی این مدل بوم کسب و کار نسبتاً ساده است و باعث می‌شود کارآفرینان بر اساس آن طرح‌های خود را به اجرا در آورند و تجارت و بیزینس مورد نظر را تقویت کنند.

هدف اصلی بوم مدل کسب و کار چیست؟

همان طور که گفته شد بوم مدل کسب و کار به عنوان یک مدل تجاری برای توصیف ارزش‌ها و هدف‌های یک کسب و کار است. در این بوم کارآفرینان برنامه‌ها و ارزش‌های اساسی خود را بر روی کاغذ می‌آورند تا به دنبال آن اهداف تجاری خود را به وضوح و به طور  شفاف پیش روی خود داشته باشند. با طراحی این  مدل تجاری امکان مشارکت همکاران و هیئت مدیره به راحتی صورت می‌گیرد و در این صورت می‌توان ایده‌ها و فرصت‌های بهتری را برای پیشرفت شرکت به کار گرفت.

بوم مدل کسب و کار شامل چهار بخش اصلی است: مشتریان، امور مالی شرکت، پیشنهادها و زیرساخت‌ها. در این چهار حوزه مسائلی مانند فعالیت های مالی و جریان درآمد، ایجاد رابطه سودمند و سازنده با مشتریان و فعالیت های کلیدی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. سؤالاتی که لازم است برای طراحی این بوم مدل کسب و کار پرسیده شود و هدف نهایی آن را تعین کند شامل موارد زیر است:

·       چه خدمات و کالایی را به مشتریان خود ارائه دهیم؟

·       مشتریان ما چه کسانی هستند؟

·       منابع تأمین کنده کالا و خدمات ما چه کسانی هستند؟

·       شرکای اصلی ما شامل چه کسانی می‌شوند؟

·       برای ایجاد جریان‌های در آمد به چه فعالیت‌هایی نیاز داریم؟

·       سرمایه گذاری و افزایش سرمایه در چه مواردی ضروری است؟

·       مزایای درک رقبا چیست؟

 

7 دلیل برای اینکه بدانید چرا به بوم مدل کسب و کار نیاز دارید؟

1.    اولین و اساسی‌ترین دلیل برای استفاده از بوم مدل کسب و کار این است که بدانید در مورد کسب و کار و تجارت خود جدی و مصمم هستید. امروزه بیشتر کسب و کارها با عنوان دیجیتال مارکتینگ گسترش و تبلیغ می‌شوند؛ بنابراین کارآفرینی و ایجاد کسب و کار آسان‌تر شده است. در کنار این موضوع رقابت نیز افزایش یافته است؛ بنابراین جدی و مصمم بودن شما با طراحی یک بوم مدل کسب و کار دوچندان خواهد شد.

2.    نقاط عطف و پیشرفت تجاری شما را شفاف و مشخص می‌کند. با ساختن یک بوم مدل کسب و کار، بسیاری از موفقیت‌ها و فعالیت های تجاری شما به‌خوبی مشخص و تعین می‌گردند. به همین دلیل رونق  و پیشرفت کسب و کار شما افزایش می‌یابد. در این بین با شناخت موفقیت ها، انگیزه کارمندان شرکت نیز بیشتر شده و میزان بازدهی تجارت بالا می رود.

3.    شناخت بهتر رقبا و ایجاد رقابت موثر راه فرآهم می آورد. ایجاد یک طرح کلی از کسب و کار شما را در شناخت بهتر و موثر تر رقبا و همچنین در تجزیه و تحیلیل فعالیت های آن ها کمک می کند. همان طور که گفته شده در دنیای امروز و با ظهور گسترده اینترنت و گسترش آژانس های دیجیتال مارکتینگ، رقابت میان اکثر شرکت ها و تجارت ها وجود دارد. برخی از رقابت ها به صورت مستقیم و برخی غیر مستقیم هستند. شفاف سازی هر یک از این رقابت ها از طریق طرح یک بوم مدل کسب و کار عملی می گردد.

4.    با طراحی این مدل، مشتریان و انگیزه آن ها برای خرید را به خوبی خواهید شناخت. بررسی دلایل و انگیزه خرید مشتریان از یک کالا و یا استفاده آن ها از خدمات شما امری ضروری و مهم است که با استفاده از این مدل عملی خواهد شد. علاوه بر کارآفرینان نوظهور، شرکت ها و تجارت های با سابقه نیز به این طرح برای شناخت نیاز های جدید مشتریان خود نیاز دارند. بهتر است تمامی کسب و کار ها هر چند وقت یکبار این موضوع را در قالب یک بوم مدل کسب و کارطراحی کنند و در مورد پیشرفت و به روز رسانی آن مشورت کنند.

5.    ارزیابی و سنجش فرضیه های گفته شده توسط این طرح به اجرا در می آید. بسیاری از پیشنهادات و فرضیه ها تنها به صورت پیشنهاد باقی مانده اند، اما با طرح این بوم مدل می توان آن ها را بهتر ارزیابی کرد و به صورت عملی در آورد. در این بین ممکن است طرح های پیشنهادی  موثر واقع شوند و برای پیشرفت کسب و کار مورد استفاده قرار گیرند.

6.    برای تأمین نیازهای مالی و بررسی جریان درآمد می‌توان از این بوم استفاده کرده. در صورتی که کسب و کار شما نیازمند افزایش سرمایه گذاری باشد، با رسم یک مدل کسب و کار می‌توان میزان این سرمایه گذاری و چگونگی مدیریت آن‌ها به راحتی بر روی کاغذ آورد. یکی از اصلی‌ترین مزایای این بوم مدل این است که برای شما روشن می‌سازد چه مقدار سرمایه نیاز دارید تا اهداف تجاری خود را پیش ببرید. دسته بندی منظم بوم مدل کسب و کار و همچنین داشتن یک بخش جداگانه مرتبط با سرمایه گذاری این بخش از فعالیت های تجاری را به بهترین شکل روشن می‌سازد.

7.    به کاهش خطاها و اشتباهات کمک می‌کند. زمانی که شما یک برنامه منظم و عملی را به صورت یک طرح‌واره بر روی کاغذ در آورید، ایجاد خطا و از دست دادن فرصت‌ها به مقدار زیادی کاهش می‌یابد. این طرح به شما کمک می‌کند بیشتری کارایی ها با کم ترین و معقول ترین هزینه داشته باشید. فرصت مقایسه موقعیت های مالی و ارزیابی تمامی ویژگی های شرکا، توسط این طرح عملی می گردد.

8.    شما را مجبور به تحقیق و شناخت کسب و کار خود می‌کند. ایجاد مدل بوم کسب و کار به شما کمک می‌کند تا بازار ها و تجارت های مشابه خود را به خوبی بشناسید و درک بهترین از محیط تجاری پیدا کنید.

 

چگونه یک بوم مدل کسب و کار داشته باشیم؟

بهترین و مطمئن‌ترین روش برای طرح یک بوم مدل کسب و کار، کمک گرفتن از افراد متخصص در این زمینه است. آژانس دیجیتال مارکتینگ وب چاره  به عنوان یک مجموعه تخصصی در حوزه توسعه کسب و کار فعالیت می‌کند. این مجموعه بر اساس استراتژی‌های روز دنیا، شما را در ساخت وب سایت شرکتی، فروشگاه و یا مجموعه تجاری یاری می‌رساند. امکان مشاوره رایگان در سایت وب چاره وجود دارد. شما می‌توانید با کمک متخصصان و مشاوران این مجموعه مسیر کلی کسب و کار خود را به راحتی مشخص نمایید.

در کنار مشاوره رایگان تمامی خدمات وب چاره از کیفیت بالایی برخوردار است. توصیه‌ها و راهنمایی‌های این مجموعه به صورت کاملاً تخصصی و توسط بهترین تیم دیجیتال مارکتینگ اجرا می‌گردد. در وب چاره بر اساس نیازهای اصلی کسب و کار شما، پکیج‌های اختصاصی در نظر گرفته می‌شود و  با توجه به آن‌ها چارچوب‌های اصلی آن تعین می‌گردد. در کنار تمامی این ویژگی‌ها هزینه معقول و به صرفه ویژگی دیگر مجموعه وب چاره است. برای کسب اطلاعات بیشترمی توانید با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل نمایید.

 

 

نظرات

نظر بگذارید