وبلاگ ما

کسب  و کارهای سنتی
امتیاز دهید:
امتیاز شما به این مقاله:
امتیاز کل:

آیا تفاوت کسب و کارهای اینترنتی با مشاغل سنتی را می دانید؟؟

تیم وبچاره پنج شنبه 14 شهریور 1398 0 نظر

با پیشرفت دنیای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی کسب و کار مردم  تغییراتی داشته است. با توجه به اینکه کسب و کارهای مدرن اینترنتی یکی از سریع‏ترین و بهترین روش های کسب درآمد هستند افراد زیادی با بهره گیری از فضای کسب و کار اینترنت برای خودشان شغل دوم ایجاد کرده اند یا اینکه همان کسب و کار سنتی خود را با مدرن سازی گسترش داده اند و با استفاده از فضای مجازی نیز درآمد دارند.

به احتمال زیاد تا حالا کلمه ی استارتاپ را شنیده باشید. بطور کلی به شغل های نوپا که از طریق توسعه ی کسب و کار قبلی یا ایجاد یک شغل جدید در حوزه ی اینترنت ایجاد می شوند استارتاپ گفته می شود.

با پیشرفت فضای مجازی اخیرا شغل های زیادی به سمت نابودی رفته اند و یا درآمد آنها کاهش داشته است، ولی با توجه به فراگیر شدن ایجاد استارت‌آپ ، مشاغل زیادی هم با درآمد بیشتر روبرو شده اند.

به همین منظور به بررسی تفاوت های کسب و کارهای اینترنتی و مشاغل سنتی می پردازیم:

 

تفاوت کسب و کارهای اینترنتی با مشاغل سنتی

 

1.زمان

سوال اولیه ای که در کسب و کار ها پیش می آید این است که "چقدر زمان میبرد تا به کاری که راه اندازی میکنم به رونق برسد؟" در پاسخ به این سوال اینکه کسب و کاری که راه اندازی شده سنتی است یا اینترنتی نکته بسیار مهمی می باشد.

  تفاوت کسب و کار سنتی و مدرن

در کسب و کارهای اینترنتی به  بازاریابی مناسب می توان در بازاری به وسعت بین الملل فعالیت کرد و همه ی مردم امکان دسترسی به خدمات شما را خواهند داشت بنابراین امکان رونق گرفتن کسب و کار های اینترنتی به مراتب بیشتر از مشاغل سنتی می باشد.

 

2.ارتباط با مشتری

  تفاوت کسب و کار سنتی و مدرن

در کسب و کارهای اینترنتی ارتباط با مشتری از طریق تلفن، چت ، ایمیل و ... انجام میپذیرد و در خواست و پاسخ مسیری دو طرفه دارد و در طول انجام خدمت مشتری به طور کامل می تواند در جریان موضوع قرار بگیرد ولی در کسب و کار های سنتی صرفا با مراجعه مشتری به مغازه خرید انجام می پذیرد و ارتباط در همینجا قطع خواهد شد که این باعث بروز مشکلاتی برای خریدار در صورت نیاز به پشتیبانی خواهد شد.

 

اگر به فکر طراحی سیات برای کسب و کارتان هستید پیشنهاد میکنیم

 

3.سهولت در معرفی

در مشاغل سنتی برای معرفی کار و پیدا کردن بازار مربوط به شغل خود، نیاز به این بود که هزینه گزافی برای تبلیغات یا خرید و اجاره مغازه در نقاطی از شهر که دسترسی آنها مناسب تر است تهیه شود،

  تفاوت کسب و کار سنتی و مدرن

تا خدمت و کسب و کار خود را به اهالی محل یا نهایتاً آن شهر معرفی کنید تا در صورت نیاز اهالی از شما خرید صورت بپذیرد ولی در کسب و کارهای اینترنتی جامعه بزرگتری با کسب و کار شما درگیر خواهند بود و در نتیجه خدمت شما بیشتر دیده خواهد شد و بازخورد مناسبتری نسبت به مشاغل سنتی خواهید داشت.

 

4.محدودیت زمانی و مکانی

مشاغل سنتی همانطور که در مورد قبلی نیز به آن اشاره شد، مشتری های محدود به محله یا نهایتا شهر شما خواهد داشت همچنین با توجه به کارکرد بدنی شما، در مشاغل سنتی ساعت کاری شما نیز محدود خواهد بود ولی در کسب و کارهای اینترنتی ، وبسایت شما 24 ساعته آماده دریافت سفارش از مشتری خواهد بود و همچنین محدود به مکان خاصی نیست و از سراسر دنیا می توانند به وبسایت شما دسترسی داشته باشند.

  تفاوت کسب و کار سنتی و مدرن

نکته دیگر اینکه شما میتوانید کسب و کار اینترنتی خود را از خانه تان شروع کنید اما در کسب و کار های سنتی باید یک بنگاه یا مکان مناسب با بیزینس خود فراهم کنید و همچنین برای آن هم مبلغ اجاره بپردازید که این موضوع برای کسانی که سرمایه اولیه چندانی ندارند بسیار می تواند مهم تلقی شود.

 

5.سرمایه اولیه و خواب سرمایه

سرمایه اولیه مبلغی است که برای ایجاد کسب و کار و به آن نیاز است ، در کسب و کارهای سنتی، این مبلغ اولیه با توجه به هزینه ی مکان، هزینه ی پرسنل، هزینه ی اجناس در انبار و.... در مقایسه با کسب و کارهای اینترنتی بسیار زیاد خواهد بود و در کسب و کارهای اینترنتی با مبلغی ناچیز می توان کسب و کار خود را ایجاد و راه اندازی کرد.

مثلا اگر شما بخواهید یک موقعیت اداری را اجاره کنید (فرض ما استان تهران است) آن هم در محله های متوسط تهران مثل نظام آباد حداقل مبلغی که باید برای رهن بپردازید بین 400 تا 700 میلیون تومان است حالا به این مبلغ هزینه ماهانه اجاره بها هم اضافه کنید. اما شما با مبلغی بسیار کمتر از این (زیر 10 میلیون تومان) می توانید یک وب سایت اجاره کنید و یا با کمی هزینه بیشتر آن سایت را کلا خریداری نمایید.

  تفاوت کسب و کار سنتی و مدرن

خواب سرمایه هم به سرمایه راکدی گفته می شود که نیاز بوده که هزینه شود و انتظار میرفته پس از رونق کسب و کار این سرمایه به جریان بیفتد ولی با توجه به اینکه هزینه ی اولیه ی کسب و کار سنتی بسیار زیاد است و همچنین بازاریابی در این حیطه با مشکلاتی مواجه است، اجناس اولیه و سرمایه در نظر گرفته شده پس از مدت زیادی به چرخه ی جریان مالی باز می گردد و یا در بدترین حالت امکان دارد اصلا برنگردد ولی در کسب و کارهای آنلاین  این مبلغ بسیار ناچیز بوده و هزینه ی اولیه ای زیادی برای ایجاد کسب و کار پرداخت نشده است ولی با توجه به بستر تبلیغات و بازاریابی امکان به جریان فتادن همان سرمایه اولیه نیز بسیار زیاد خواهد بود.

 

 6.منابع انسانی

 خب در مشاغل سنتی همینطور که پیشرفت می کنید نیاز دارید تا افراد بیشتری را استخدام کنید تا کار های شما را انجام دهند به همراه کلی کاغذ بازی و مشکلاتی نظیر بیمه، مالیات و کلی موارد دیگر که می توانند به قول معروف جلوی پای شما سنگ اندازی کنند. همینطور خود شما نیز مجبور خواهید بود که این افراد را مدیریت کنید یا اینکه یک مدیر را برای این منظور استخدام کنید. که این هم خودش یک هزینه اضافه برای شما باشد!

  تفاوت کسب و کار سنتی و مدرن

اما در کسب و کار های انلاین اکثر کار شما را نرم افزار ها انجام میدهند که این امر صرفه جویی بسیاری در هزینه های شما خواهد نمود. با کمک نرم افزار ها شما به راحتی می توانید آمارگیری کنید و اطلاعات و داده های خود را تحلیل و بررسی کنید و از نتایج بدست آمده جهت  بهبود کسب و کارتان بهره ببرید.

 

7.تجهیزات مورد نیاز

نکته بعدی در لیست ما تجهیزات مورد نیاز برای شروع کار هست. شما علاوه بر اجاره فضای کاری تان نیاز به خرید تجهیزات، مبلمان، وسایل اداری و غیره هستید. تازه باید به فکر دکوراسیون هم باشید، اینکه میز کجا باشد، کارمندان کجا قرار بگیرند، و در صورت توسعه کسب و کار شما بخش بندی و مشخص کردن دپارتمان ها و بخش های مختلف و باز هم یک مدیر برای ها بخش!

  تفاوت کسب و کار سنتی و مدرن

اما در کسب و کار های انلاین نکته جالب ماجرا اینجاست که شما تنها چیزی که برای شروع نیاز دارید یک کامپیوتر است!

 

در شمای کلی با توجه به توسعه ی بستر اینترنت و فضای مجازی ، توصیه می شود بین مشاغل سنتی و  کسب و کار مدرن (اینترنتی) با توجه به توضیحاتی که خدمت شما ارائه شد، ایجاد یک شغل مناسب در بستر اینترنت تصمیم بهتری خواهد بود.

 

 

نظرات

نظر بگذارید